Wizytacja Kanoniczna – 28 lutego 2020 r.

Wizyta Kanoniczna - 28 lutego 2020 r. - Parafia Batorz

Dnia 28 lutego 2020 roku o godz. 11.45, do naszej parafii przybył Ksiądz Biskup Krzysztof Nitkiewicz. Został powitany przez Księdza Proboszcza,  Wójta Gminy Batorz, pana Henryka Michałka i Dyrektora szkoły, panią Zenonę Jakubaszek. W szkole Ksiądz Biskup przeprowadził hospitację katechetyczną w klasie I. Katechezę przeprowadziła pani Zuzanna Małek, której bardzo dziękuję jak również dzieciom za ich zaangażowanie. Po katechezie miało miejsce spotkanie z Gronem Pedagogicznym.

Po obiedzie Biskup Ordynariusz udał się z wizytacją na cmentarz parafialny, gdzie przy grobie pułkownika Marcina Lelewel-Borelowskiego modlił się za zmarłych. Nawiedził groby zmarłych proboszczów: ks. Wacława Tarnasiewicza i ks. Antoniego Popiela.

O godz. 14.3o Ksiądz Biskup udał się z wizytacją do przedstawicieli osób starszych i chorych. Byli to: państwo Eugeniusz i Bronisława Pioś ( Kolonia Batorz ), pani ewa Sosnówka ( Batorz I ), pani Aneta Kozik ( Ponikwy). 

Kolejnym punktem programy była wizyta i spotkanie z parafianami zgromadzonymi w kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego w Ponikwach. Dziękuję także wszystkim oczekującym na to spotkanie i za modlitwę.

O godz. 15.45. rozpoczęło się spotkanie z rodzicami księży i sióstr pochodzących z parafii. Byli rodzice ks. Pawła Zyśko, mama ks. Łukasza Mudraka, rodzice s. Barbary Brodowskiej i siostra. s. Nazarii Wójcik. Ksiądz biskup zwrócił uwagę na potrzebę modlitwy o powołania. 

W kościele Ksiądz Biskup spotkał się z ministrantami po czym przedstawiłem poszczególne grupy, których liderzy ukazali zakres działania poszczególnych wspólnot: Koło Misyjne Dzieci, Schola parafialna, KSM, Apostolat “Margaretka”, Wspólnota dla Intronizacji NSPJ, Koła Żywego różańca, Chór parafialny, Rada parafialna, Zaprezentowały się również: OSP, Koło Gospodyń Wiejskich i Grupa Rekonstrukcyjna- Historyczna im. płk. Tadeusza Zieleniewskiego. Ksiądz Biskup podziękował wszystkim za aktywne włączenie się z życie parafii i zachęcił do rozwijania otrzymanych charyzmatów.

O godz. 17.oo rozpoczęła się uroczysta Eucharystia. Po powitaniu przez przedstawicieli parafii, rodzinę zastępczą Krzysztofa i Zofii Zarzecznych złożyłem sprawozdanie ze stanu parafii od ostatniej wizytacji, która przeprowadził Ksiądz Biskup Edward Frankowski w 2014 roku. W czasie kazania Ksiądz Biskup zachęcił do budowania do budowania relacji z Bogiem i drugim człowiekiem. Po Komunii św. miało miejsce uroczyste poświęcenie nowego tabernakulum. 

Na zakończenie Ksiądz Biskup wyraził wdzięczność za spotkanie ze wspólnota parafialna i udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

Dziękuje bardzo wszystkim za przygotowanie wizytacji, za parce wykonane przy parafii, za modlitwę. Dziękuję bardzo paniom zaangażowanym w przygotowanie posiłków. Bóg zapłać!

 

TEKSTY PRZEMÓWIEŃ

Ks. Proboszcz – sprawozdanie

Ekscelencjo, nasz Pasterzu!

Bogu Najwyższemu dziękujemy za dar Twojej obecności wśród nas. Tej obecności nam potrzeba. Twojego umocnienia. Pragnę zaznaczyć, że jest to w moim kapłańskim życiu pierwsza wizytacja. Od września 2016 roku pełniłem tu posługę administratora. Od kwietnia 2019 roku jestem proboszczem.

Ostatnia wizytacja kanoniczna odbyła się w naszej parafii w 2014r. roku i była przeprowadzona przez Księdza Biskupa Edwarda Frankowskiego. Proboszczem parafii był ks. Władysław Szyszka. Zalecenia z poprzedniej wizytacji starałem się zrealizować.

W parafii mieszka obecnie 1280 osób w tym 4 rodziny świadków Jehowy. Niewielka część osób przebywa w pracy za granicą . Na Msze św. niedzielne uczęszcza 60% parafian. Do parafii należą wioski: Batorz Pierwszy i Batorz Drugi, Kolonia Batorz, Wólka Batorska i Kolonia Wólka Batorska oraz Ponikwy gdzie znajduje się kaplica dojazdowa w której jest Msza św. niedzielna oraz z okazji I piątków i sobót miesiąca oraz innych okoliczności ( nabożeństwa majowe i październikowe ). Na terenie parafii znajduje się Urząd Gminy z którym parafia dobrze współpracuje za co serdecznie dziękuję Panu Wójtowi Henrykowi Michałkowi oraz Szkoła Podstawowa i Przedszkole i tu też współpraca jest dobra za co dziękuję Pani Dyrektor Zenonie Jakubaszek i nauczycielom. Lekcje religii prowadzi także pani Zuzanna Małek. Jest też Ośrodek Zdrowia.

Młodzież niestety ze względu na kontynuowanie nauczania jest pozą parafią jednak powstało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i tu dziękuję Kacprowi Pastucha, który podjął się tego zadania i uczą się tej wspólnoty. Dzieci z każdym rokiem rodzi się coraz mniej ( w ostatnim roku 7) ale przy pomocy rodziców angażują się jak słyszeliśmy w życie parafii w oraz uczestniczą w nabożeństwach okresowych dla nich przygotowanych.

Życie parafii koncentruje się wokół Jezusa ukrytego Eucharystii co wpisuje się w Rok Eucharystii i Kongres. Cieszę się, że wzrasta liczba osób uczestniczących w adoracji i różnych nabożeństwach. Moim pragnieniem jest większe uczestnictwo parafian w codziennej Mszy św. oraz głębsze przeżywanie spotkania z Jezusem w Eucharystii. Stąd czerpiemy siły do realizacji różnych zadań w parafii. A, że tak jest dało ostatnio świadectwo jedna z parafianek: jednak ta modlitwa coś daje. Daje więcej niż sobie wyobrażamy. To wszystko co widzimy i co rodzi się w sercach wielu parafian to dzieło miłosierdzia Bożego wobec tej ziemi. Nie wierzono, że tu coś można więcej, raczej że tak ma być. Bóg mówi nam codzienne, że jest z nami i chce inaczej jak doświadczamy tego ale wciąż musimy to odkrywać. Księże Biskupie jesteś na ziemi której Bóg hojnie udziela swojej łaski. Razem z Tobą chcemy za to uwielbić naszego Boga oraz Jego i naszą Matkę, która od 110 lat towarzyszy nam w tej ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W parafii jest rozprowadzana prasa katolicka: Niedziela – 8 egzemplarzy i dwumiesięcznik „Miłujcie się” – 25 egzemplarzy. Prowadzona jest strona parafialna za stronę techniczna dziękuję Robertowi Michałkow i Adamowi Jakubaszkowi. Za rozważania studentce Magdalenie Pastucha. Jest także transmisja z kościoła Mszy św. i nabożeństw. Od kilku miesięcy codziennie na Mszach św. posługuje pan organista Karol Żyłka. Służba Liturgiczna Ołtarza podejmuje troskę o liturgię, kościół i uczestniczy w formacji. Dziękuję im bardzo.

Jak widać wykonanych jest wiele prac przy kościele , plebanii i wokół. To czego nie widać to wymiana sieci elektrycznej. Dziękuję za zaangażowanie Radzie Parafialnej z Panem Waldemarem Michałkiem, organizatorem wielu zadań. Dużą pomoc świadczy nam Pani poseł Gabriela Masłowska za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Ostatnio otrzymałem wiadomość z Funduszu kościelnego o możliwości otrzymaniu środków na wykończenie renowacji ambony. Potrzeba też prac przy domach parafialnych w związku z czym złożyliśmy wniosek do NFOŚ i GW. Jest to dzieło wspólnoty parafialnej. Może niektórym trudno uwierzyć, że mogliśmy zebrać taki duże środki finansowe i tak zaangażować się w wiele prac, które dały nam odczuć siłę i radość wspólnoty. Dziękuje dziś wszystkim parafianom ale proszę o dalej o zaangażowanie.

Dostrzegam także wiele zagrożenia dla życia religijnego i polecając je Bogu szukam sposobów ich rozwiązania. Poważnym zagrożeniem życia religijnego jest szerzący się alkoholizm i konflikty.

Wyzwania:

  1. troska o dzieci i młodzież.
  2. troska o rodziny – zwłaszcza młode rodziny
  3. zwyczajna posługa duszpasterska z poszukiwaniem nowych sposobów dotarcia do ludzi z Ewangelią.

Księże Biskupie! Przeszliśmy trudną drogę bardzo trudą, czas próby – jednak to nas umocniło. Co ważne mamy do siebie zaufanie wypracowane przez ostatnie miesiące.

Jako Proboszcz, korzystając z obecności ks. Biskupa, dziękuję raz jeszcze wszystkim naszym parafianom, bo tego wszystkiego by nie było, gdyby nie wasza modlitwa, wielka ofiarność i zaufanie do wszelkich inicjatyw, które wam przedstawiałem i potrzeb materialnych parafii.

Proszę ks. Biskupa o słowo umocnienia i zachęty . Proszę też o pasterskie błogosławieństwo dla całej naszej parafii, a zwłaszcza dla ludzi chorych i cierpiących, dla dzieci i młodzieży.

BOGU NIECH BĘDĄ DZIĘKI!

Rodzina Zarzecznych z Batorza II – powitanie w imieniu parafii

Czcigodny Księże Biskupie!

Witamy Cię serdecznie w naszej parafii . Na ziemi batorskiej.

Twoje odwiedziny są dla nas wielkim przeżyciem. Witamy Cię w naszym domu gdzie od chrztu świętego aż po ostatnie pożegnanie razem wzrastamy w wierze. Radość nasza jest tym większa, że wizyta ta ma tak wielkie znaczenie dla nas – parafian w odnawianym kościele i dla nas – rodziców zmagających się z wieloma trudami wychowania.. Nasze życie – to życie prostych, zwykłych ludzi. Pragniemy, by Chrystus zajmował godne miejsce w każdej naszej rodzinie. Czekamy na Twoje słowa umocnienia w wierze i słowa nadziei w różnych trudnościach.

Czcigodny Księże Biskupie! Prosimy Cię módl się za naszą parafię i błogosław rodzinom naszym, by kwitło w nich szczęście i mieszkał Bóg. Dostojny nasz Pasterzu ! Prosimy dziś Ciebie, byś nam pobłogosławił na dalsze dni, jakże niełatwe dla rolników, ludzi młodych, starszych i dzieci. Byś zaniósł wraz z nami do Boga błagalny głos. My ze swej strony życzymy Ci wiele łask z nieba w Twojej niełatwej pracy pasterskiej towarzysząc Ci naszą modlitwą. Szczęść Boże !

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży – Marcin Zuń

Drogi Księże Biskupie!

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Batorzu powstało 7 grudnia 2019 roku. Należy do niego 14 młodych ludzi. Spotykamy się co tydzień w soboty. Nasze spotkania dzielą się na:
-formacyjne, gdzie omawiamy wspólnie dany temat

-kręgi biblijne, gdzie rozważamy razem Pismo Święte
-oraz towarzyskie, gdzie się integrujemy.
Rozwijamy się duchowo poprzez modlitwę, pracę i zabawę.

Prosimy Cię drogo Ekscelencjo o Boże błogosławieństwo dla naszego stowarzyszenia.

Wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa – Anna Kozik

Powstała w naszej parafii w październiku 2017 r.. Liczy 30 osób, które w niedzielne wieczory o godz. 19.oo adorują Najświętszy Sakrament. Modlitwą obejmujemy swoje rodziny, parafię i naszą Ojczyznę. Wspólnota modli się także o rozwój dzieła intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa i wyniesienie na ołtarze Sługi Bożej Rozalii Celakówny. Po zakończeniu modlitw katechezę głosi nasz ks. Proboszcz – opiekun wspólnoty, który jest bardzo zaangażowany w dzieło Intronizacji jak również w rozwój naszej parafii. Nasi członkowie modlą się także w ramach Wielkiej Nowenny adoracyjnej, tworzą łańcuch postu i modlitwy za Ojczyznę oraz biorą udział w ogólnopolskich czuwaniach na Jasnej Górze i Świętym Krzyżu.

Apostolat „Margaretka”

Pragnienie utworzenia Apostolatu „Margaretka” w naszej parafii zrodziło się w maju 2015 roku po powrocie kilku parafian z pielgrzymki do Medziugorie, gdzie Matka Boża w swoich objawieniach bardzo pragnie, aby wszyscy wierni modlili się za swoich kapłanów, gdyż każdy kapłan jest jak Mojżesz, który prowadzi kościół bezpieczną droga do nieba. Pierwsze dwie Margaretki zostały założone 18 czerwca 2015 roku za byłego Księdza Proboszcza Władysława Szyszkę i posługującego wówczas Księdza Wikariusza Pawła Solisa. Powstało dotychczas 10 Margaretek. Modlimy się za obecnego Księdza Proboszcza Zbigniewa swatka, księży pochodzących z naszej parafii i siostry zakonne. Pamiętamy w modlitwie o rocznicach święceń kapłańskich i ślubów zakonnych. W pierwsze czwartki miesiąca modlimy się w intencji wszystkich kapłanów i o nowe powołania kapłańskie i zakonne, także z naszej parafii. Prosimy o błogosławieństwo dla naszego dzieła.

Chór parafialny – Anna Sura

Mam zaszczyt przedstawić działalność chóru parafialnego. Nasza grupa założona przez pana organistę Karola Żyłkę w listopadzie 2019 roku, powstała na nowo po 30 latach istnienia poprzedniego chóru. Pierwszy występ mieliśmy już podczas Mszy św. w Boże Narodzenie. Chór składa się z czterech głosów. Łącznie liczy 25 osób w różnym wieku. Próby mamy raz w tygodniu. Śpiewamy w czasie Mszy św. niedzielnych oraz uświetniamy wszystkie ważniejsze uroczystości parafialne w naszym kościele. Mieliśmy także przyjemność śpiewać w kaplicy w Ponikwach. Prosimy o błogosławieństwo w dalszej pracy.

Schola parialna

Ekscelencjo Księże Biskupie
Jesteśmy przedstawicielami scholi. Nasza grupa została założona półtora roku temu przez Pana organistę. Czynny udział w spiewie bierze dwanaścioro dzieci. Próby mamy raz w tygodniu. Śpiewamy podczas mszy świętych w niedzielę, jak również na mszach dla dzieci i w większe uroczystości kościelne.
Repertuar mamy zawsze dopasowany do panującego okresu liturgicznego.
Poszczególne osoby z naszej grupy brały dodatkowo udział w różnych konkursach pieśni religijnych, np. przegląd kolęd i pastorałek.
Prosimy o błogosławieństwo na dalszą pracę.
Szczęść Boże

 

Koło Gospodyń Wiejskich – Ponikwy

W 2018 roku, po niespełna 20 latach przerwy, Koło Gospodyń w Ponikwach odnowiło się i zaczęło działać czynnie. Swoją działalność zaczęło od zorganizowania Dnia Babci i Dziadka dla wszystkich babć i dziadków swojej miejscowości co stało się coroczną tradycją. W 2018 i 2019 odbyło się patriotyczne ognisko w rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę, co cieszyło się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem mieszkańców. W skład Koła wchodzą Panie jak i Panowie koło liczy 19 członków. Członkowie Koła są zaangażowani w naszą działalność i czują, że to, co robią sprawia im radość, a także poczucie przynależności do naszej wspólnoty.

 

 

Foto: Przemysław Kozik