Różaniec do granic z udziałem naszych parafian

Różaniec do Granic - Parafia Batorz

„Nie ma w życiu problemu, którego by nie można rozwiązać za pomocą Różańca”  (Św. Łucja)

7 października 2017 roku był dniem niezwykłym. Niezwykłym, bo w tym samym czasie obchodziliśmy Święto Matki Bożej Różańcowej (pamiątka wielkiego zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad turecką pod Lepanto w 1571 r.) a także Pierwszą Sobotę Miesiąca.

Wyjątkowego charakteru temu dniu nadało także zorganizowane, w zasadzie przez świeckich, wydarzenie – „Różaniec do granic”. Zgromadziło ono na granicach kraju (ale nie tylko) około miliona wiernych. Wszystkich połączyła modlitwa (jak głosiło hasło samej inicjatywy), o ratunek dla Polski i świata. Jednakże, wspólne odmawianie Różańca było także okazją do zaniesienia Bogu i Matce Bożej własnych intencji – dziękczynień czy próśb.

W tym bezprecedensowym wydarzeniu wzięła także udział nasza parafia. Wśród pielgrzymów znalazły się również osoby spoza jej terenu (Piłatka, Zdziłowice, Aleksandrówka, Węglinek) – łącznie 54 osoby. Najstarszy pielgrzym miał 85 lat, najmłodszy zaś to uczeń IV klasy szkoły podstawowej.

Autokar wyruszył z Batorza o godz. 8:00. Naszym punktem docelowym stała się parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Horyńcu Zdroju. Rozśpiewani i rozmodleni pielgrzymi dotarli na miejsce ok. godz. 10:30. W tym także czasie odbywała się inauguracja „Różańca…” (modlitwa i konferencja wprowadzająca).

Kolejny punkt tego wielkiego wydarzenia stanowiła uroczysta Msza Św. Z racji licznie przybyłych pielgrzymów (ok. 700 osób) kościół był zapełniony po brzegi. Wierni zgromadzeni byli wprost przy samym ołtarzu, tak by nikt nie pozostał na zewnątrz.

Po błogosławieństwie, nastał piękny czas Adoracji Najświętszego Sakramentu. Był to także m.in. moment, w którym każdy z uczestników, w chwili ciszy mógł zwrócić się ze swymi myślami ku Panu Bogu.

Godzina 14:00 była tą, która zainicjowała wspólną modlitwę różańcową (cztery części). Nasi pielgrzymi udali się do strefy modlitwy Radruż – PGR, bardzo blisko granicy polsko-ukraińskiej. To właśnie wzdłuż niej, w geście splecionych rąk odmówili jedną z Tajemnic Światła (modlitwa w głównej mierze odbywała się w grupie).

Ciekawym aspektem tego wydarzenia, wartym zaznaczenia była Trzecia Część Różańca. Została ona odmówiona na klęcząco i/lub z uniesionymi rękoma. Minęła godz. 15:00, – rozważano Tajemnice Bolesne – i co zastanawiające, padał deszcz…

Modlitwa różańcowa zakończyła się po godz. 16:00. Koronka do Bożego Miłosierdzia oraz wspólny śpiew towarzyszyły pielgrzymom w drodze powrotnej.

ŚWIĘTA MARYJO – MÓDL SIĘ ZA NAMI!

Tekst i foto: Justyna Zuń