Zmarł Biskup Wacław Świerzawski – Biskup Senior Diecezji Sandomierskiej

W dniu 7 października 2017 r. po długiej i ciężkiej chorobie, zaopatrzony Sakramentami Świętymi, odszedł do Pana Śp. Ksiądz Biskup Wacław Świerzawski, biskup senior Diecezji Sandomierskiej.

Biskup Wacław Świerzawski urodził się 14 maja 1927 r. w Złoczowie w Archidiecezji Lwowskiej. 11 grudnia 1949 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk Arcybiskupa Metropolity Lwowskiego Eugeniusza Baziaka, natomiast sakrę biskupią 28 kwietnia 1992 r. w Katedrze Sandomierskiej z rąk Nuncjusza Apostolskiego Arcybiskupa Józefa Kowalczyka. Jako Pasterz diecezji podjął wiele inicjatyw dotyczących struktur i duszpasterstwa, takich jak powołanie ośrodka Caritas, Domu Samotnej Matki, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Akcji Katolickiej. Przeprowadził Drugi Synod Diecezji Sandomierskiej. W czasie jego posługiwania w diecezji, pielgrzymował do Sandomierza 12 czerwca 1999 r. Ojciec Święty Jan Paweł II.

7 października 2002 roku, z racji na osiągnięcie wieku kanonicznego, Ojciec Święty przyjął jego rezygnację z funkcji ordynariusza diecezji.

Uroczystości pogrzebowe będą miały miejsce w poniedziałek 16 października 2017 r. w Katedrze Sandomierskiej.

Wszystkich prosimy o modlitwę w intencji zmarłego Pasterza, a także zachęcamy do udziału w uroczystościach pogrzebowych.

 

Szczegółowy program uroczystości pogrzebowych Śp. Ks. Bp. Wacława Świerzawskiego

 

Zawichost – Sandomierz, 15-16 października 2017 roku

 15 Października 2017 r. (niedziela)
Zawichost, Kościół pw. św. Jana Chrzciciela 

Miejsca parkingowe dla kapłanów i delegacji oficjalnych (Rząd, Parlament, Województwo) będą wskazywane przez wolontariuszy.

Kapłani ubierają się w kościele w albę i stułę koloru fioletowego, zajmując razem z wiernymi świeckim wyznaczone miejsca.

  • Godz. 16.30 – Nieszpory żałobne
  • Godz. 17.00  – Msza św. żałobna

 Po Mszy św. trumna z ciałem Zmarłego będzie przewieziona do kościoła seminaryjnego pw. św. Michała w Sandomierzu i wystawiona na widok publiczny. Modlitewne czuwanie jest przewidziane do godz. 22.00.

16 października 2017 r.  (poniedziałek)
Sandomierz, kościół seminaryjny pw. św. Michała i Katedra
 

Miejsca parkingowe dla kapłanów i delegacji parafialnych będą na parkingach przy spichlerzu i nad Wisłą. Miejsca parkingowe dla przedstawicieli władz świeckich będą na parkingu naprzeciw Kurii Diecezjalnej.

 

  • Godz. 8.00 – Jutrznia przy ciele Zmarłego w kościele seminaryjnym pw. św. Michała
  • Godz. 10.30 – 11.00 – Kapłani ubierają się w Wyższym Seminarium Duchownym w albę i stułę koloru fioletowego.
  • Godz. 11.00 – 11.15 – modlitwa (pierwsza stacja) i rozpoczęcie procesji do Katedry
  • Godz. 12.00 Msza św. pogrzebowa w Katedrze

Będą zarezerwowane miejsca dla kapłanów, sióstr zakonnych, władz (Rząd, Parlament, Województwo), przedstawicieli wspólnot i stowarzyszeń kościelnych. Na zewnątrz bazyliki katedralnej będzie umieszczony telebim.

Po Mszy św., kapłani, władze świeckie oraz inni oficjalni goście zaproszeni są na obiad do Wyższego Seminarium Duchownego.

Ks. Roman Janiec
Kanclerz Kurii